top of page
  • Obrázek autoraHana Adamíková

Seber ODVAHU a SKOČ!!!

Aktualizováno: 16. 4. 2022


Jaro je tady. Je to roční období, které nás vyzývá k tomu, abychom udělali životní rozhodnutí, jež dlouho odkládáme. Dnes vám nebudu psát o sobě. Tento článek je určen především těm z vás, kdo dlouho stojíte na místě, přešlapujete a nejste si jistí, jestli životní změnu udělat. Ať už se jedná o cokoli: ukončení vztahu, v němž se dusíte; odchod z práce, která vám bere životní energii; odjezd do zahraničí; rozjetí vlastního projektu. Dosaďte si přesně tu situaci, kterou zrovna řešíte. Jak tedy sebrat ODVAHU a SKOČIT?


Někdy je potřeba říznout do živého


Možná mi budete argumentovat tím, že ne vždy se musí do věcí zasahovat a že TO stejně nějak dopadne. Souhlasím s vámi, avšak do určité míry. Jestliže se dlouhodobě nacházíte v modelu, který vás dusí, zraňuje, a omezuje vás, jste právě vy zodpovědní za celou situaci. Nechci tím říct, že máte přijít a ze dne na den spálit mosty, avšak je na vás, abyste se vymezili. Máte-li pocit, že vás někdo (nebo něco) má ve své moci, jste skutečně vy, a jedině a pouze vy, zodpovědní za tento stav. Proto je potřebné, abyste takzvaně řízli do živého. Nemusíte hned radikálně přetínat všechna pouta. Ze začátku dejte minimálně najevo, že se v dané situaci necítíte dobře. Mluvte o tom, jak vám je a co byste potřebovali k nápravě. Buďte konkrétní a dobře formulujte své potřeby, tak aby vám protistrana rozuměla. Je-li vaše sebevědomí narušeno, o to silnější protihráči vám přijdou do cesty. Co tím chci říct? Jsou to lidé, kteří ve vás vzbuzují strach nebo vás ponižují. Nic se však neděje náhodou. Přišli vám do cesty právě pro to, abyste se naučili odvaze a uměli se postavit sami za sebe. Takže už žádné sezení v koutě. Čeká na vás práce, bez které se nepohnete z místa. Nejde strkat hlavu do písku donekonečna.


Stůjte si za svým


Počítejte s tím, že se setkáte s odporem protistrany. S čím tvrdším protihráčem jednáte, tím silnější bude jeho reakce odporu. Buďte připraveni na to, že můžete být obviňováni, může vám být vyhrožováno a také je velmi pravděpodobné, že se setkáte s manipulací. I kdybyste sebevíc vřeli a chtěli zlobu namířenou proti vám oplácet, musíte zůstat stát s nohama pevně na zemi a mít chladnou hlavu. Jen pozorujte, co s vámi reakce protistrany dělá. Pokud cítíte strach z toho, že by vás druhý mohl zničit, je nutné, abyste se právě v tomto místě posílili. Nechci situaci zlehčovat, ale uvědomte si, že do nevýhodné pozice jste se dostali právě proto, že se za sebe neumíte postavit. Pokud chcete z nezdravých a škodlivých vztahů vystoupit, je na vás, abyste si za svým rozhodnutím stáli. Vyzkoušeli jste-li již vše, co jste mohli, pak vám nic jiného, než ukončení vztahu nezbývá. Ať už je to proto, že se necítíte šťastni, že plýtváte svým potenciálem, že je vám ubližováno, nebo že druhá strana nehodlá na sobě nic měnit. Je-li stav neměnný, nesetrvávejte zbytečně v modelu, který vás dusí. Seberte odvahu a skočte. I když to bude bolet. Skok musíte udělat v pravý čas a s plným vědomím toho, co děláte. Za své činy totiž nesete odpovědnost. Proto je velmi důležité, abyste si velmi dobře promysleli, že se z vaší strany nejedná o žádný unáhlený závěr, ale o vědomý čin.


 

Už odebíráte můj News Letter? K jeho odběru se můžete přihlásit zde.

 


Jednejte s láskou a soucitem


Po vlně odporu a vzdoru druhé strany přijdou na řadu emoce. Ať už ukončujete vztah, opouštíte práci, cestujete mimo domov, nebo zakládáte vlastní projekt, emoce vás dříve či později dostihnou. Mohou to být jak vaše vlastní emoce, tak emoce druhého člověka. Mezi klasické emoce patří lítost, pocit křivdy, bolest, ale také smutek z ukončení něčeho, čemu jste dali energii. Nejhorší je mezifáze, kdy staré ještě neskončilo a nové zatím nezačalo. Tam je člověk velmi náchylný k emotivním projevům a nezřídka se dostavuje pochybnost, zda bylo rozhodnutí správné. Právě proto je důležité se nad svým činem dobře a hluboce zamyslet, abyste měli právě v tuto chvíli pevnou půdu pod nohama. Také se vyhněte jakémukoli obviňování druhé strany, i když může být reakce prudká. Často k těmto reakcím patří zablokování společného účtu či jiné odříznutí od financí, okamžité rozvázání spolupráce, vystěhování z hodiny na hodinu, nebo intriky a pomluvy před vašimi blízkými. V tuto chvíli je obzvlášť nutné, abyste zůstali v klidu. I když jde o velmi nepříjemnou situaci, musíte ji ustát. Když vystupujete ze vztahu s člověkem, který má rád, když jsou věci výhradě podle něj, bude jen velmi těžko snášet fakt, že jste se rozhodli odejít (nebo jen nedělat věci tak, jak chce on nebo ona). Pokud se naladíte na vlnu hněvu, nic tím nevyřešíte a jen se rozejdete ve zlém. Důležité je, abyste stáli nohama pevně na zemi, ale nezavírali srdce. Buďte tedy k protistraně laskaví (nikoli poddajní za každou cenu). Tento člověk totiž takto radikálně jedná ze zranění. Uvidíte, že dříve či později jej dostihnou emoce. Mám zkušenosti, že když zůstanete klidní, situace se skutečně daří mnohem lépe a lidštěji zvládnout pro všechny strany.


Svoboda jde ruku v ruce s odpovědností a disciplínou


Opustili jste něco, co vás dlouhou dobu svazovalo. Udělali jste ten krok, přetrhali pouta. Nejspíš cítíte úlevu a euforii z nově nabyté svobody. Možná máte v této fázi mylný dojem, že konečně je zpátky to, co vám někdo sebral (svoboda, volný čas, chuť žít). Jenže realita je mnohdy taková, že se lidé dobrovolně vzdají sami sebe a ocitnou se v modelech, které jim nevyhovují. Hledají totiž jistotu jinde než v sobě. Nevěří, že by bez vztahu mohli cítit naplnění a zavřou se do nezdravých partnerství. Nevěří, že jsou jejich zkušenosti dost a vezmou práci, která je nebaví, avšak je to jistota. Nevěří, že mají sílu v sobě, a tak se spojí s lidmi, kteří jim říkají, co mají dělat. Je přece jednodušší spolehnout se na druhé než mít otěže života ve vlastních rukách. Ale toto již není váš případ. Vy jste již své rozhodnutí udělali, nebo je na spadnutí. Jinak byste nečetli tento článek. Každý nový začátek je těžký. Víte proč? Vesmír vás zkouší, jestli to myslíte vážně. Euforii z nově nabyté svobody totiž častou vystřídá krutý střet s realitou, který ne každý ustojí. Pokud se nechcete vrátit do zajetých kolejí, je nezbytné, abyste byli pevně ukotvení v rozhodnutí, proč jste ze stávajícího modelu odešli. Jinak vám hrozí, že vás dostihnou výčitky a dobrovolně se vrátíte do systému, který vás tolik svazoval. Nechcete-li takto skončit, musíte si vypěstovat sebe-disciplínu a cíleně každý den pracovat na vašem novém životě. A je potřeba, abyste vydrželi několik měsíců, někdy i let, neúnavné práce. Takže se hlavně při prvním klopýtnutí nevzdávejte.


Všechny rány zahojí čas


Pravděpodobně jste svým rozhodnutím o změně někomu ublížili a vyčítáte si váš krok. Je-li důvodem vašeho odchodu hluboký pocit nenaplnění a udělali-li jste vše, co bylo ve vašich silách, zkuste si odpustit. Navíc se podívejte na věc z jiného úhlu pohledu: pokud druhého člověka zbytečně litujete, vlastně mu tím dáváte najevo jeho slabost a do jisté míry neschopnost. Na nevědomé úrovni vysíláte, že druhý není schopen žít bez závislého vztahu. Třeba tomu tak je, avšak to v tuto chvíli nevíte. Odpusťte si tedy jakýkoli pocit lítosti vůči druhému a zaměřte se na důvod, proč z daného vztahu vystupujete. Druhého člověka si naopak vážíte natolik, že s ním nezůstáváte jen z povinnosti a že i jemu umožňujete najít si někoho, kdo s ním bude šťastný. Jak protějšek se svou příležitostí naloží, je na něm. Pokud se bude chtít do konce života koupat v pocitech křivdy a nenávisti, je to jeho volba a nic s tím neuděláte. Je jedině dobře pro vás, že s takovým člověkem dlouhodobě nesetrváváte a neintoxikujete se jeho vnitřním jedem. Na druhou stranu, odchod blízké osoby je velká rána, na kterou potřebují zvlášť citliví jedinci čas, aby ji mohli vstřebat. Není potřeba, abyste donekonečna obhajovali své rozhodnutí a ujišťovali druhého, že to není jeho chyba a že po vás určitě přijde někdo, kdo bude tím správným člověkem. Neponižujte se a neplazte se před druhými. Nechte jen, ať si situace sedne a stůjte si za svým rozhodnutím. Avšak s pochopením a otevřeným srdcem (to platí zvláště pro muže).


Odhodlat se ke skoku, zavřít oči a skutečně tento krok udělat bývá jedno z nejtěžších rozhodnutí v životě. Zvláště je-li pod vámi propast, nebo nejasný cíl. Dnes jsem vám popsala ty náročné a hluboké změny provázené silnými emocemi vás a vaší protistrany. Někdy se ale stává, že nejtěžší bývá jen se rozhodnout. Samotný skok a dopad už tolik bolet nemusí. Jsou to přesně ty situace, kdy druhá strana smýšlí podobně jako vy, jen neví, jak vám to má říct, nebo jí je vaše přítomnost či nepřítomnost upřímně jedno (často klienti tento stav popisují při odchodu z velkých korporací).


Takže: připravte si pevnou půdu pod nohama, promyslete si váš krok, odrazte se a…


SKOČTE!!!


Šťastný dopad přeji


Vaše Hanka

Hana Adamíková, MBA

Koučka, lektorka a životní průvodkyně


Dlouhodobě se věnuje práci se ženami a jejich příběhy. Pět let studovala a pracovala v zahraničí, věnovala se práci s dětmi a dospívajícími. Má za sebou kariéru v médiích a marketingu u mezinárodních firem. Od roku 2012 se plně věnuje koučinku a osobnímu rozvoji. K jejím ústředním tématům patří návrat k ženskosti a ženskému principu, zdravá sebedůvěra, vytváření harmonických vztahů a práce s emocemi v náročných životních situacích. V současné době se věnuje převážně rodině a psaní. Je autorkou knihy "Staňte se magnetem na skutečné muže." Ve zbylém čase pořádá semináře, vytváří online programy, přednáší na konferencích a vede Poradnu Hany Adamíkové. Ráda vaří, zpívá, tančí a peče. Miluje ženské kruhy, rituály a vůni vykuřovadla Palo Santo. Její životní láska je manžel Pavel a jejich rodina.


508 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page