top of page
  • Obrázek autoraHana Adamíková

Síla vzorů

Aktualizováno: 18. 6. 2020


Jak jste se minulý týden dozvěděli, barvy toho o vás hodně řeknou. Samy o sobě jsou důležitou nosnou informací, kterou je dobré umět číst. Neméně důležité informace o vás také řeknou vzory, které nosíte. A samozřejmě nemohu zapomenou na boty. Ty jsou totiž velkým odrazem vás samých. Takže se pustíme do další fáze rozklíčování vaší duše pomocí oblečení.


1. Vzory


V kombinaci s barvami jsou vzory ideální čtecí materiál vašeho nitra. Asi mi sami dáte zapravdu, že máte úplně jinou náladu ve chvíli, kdy si vezmete pruhované tričko a jinak se cítíte ve chvíli, kdy intuitivně zvolíte květovaný vzor. Jak tedy dané vzory rozklíčovat a co o vás vypovídají? Pojďme tedy vzor po vzoru.


Pruhy


Pruhované vzory jsou velmi oblíbené u lidí, kteří mají rádi ve věcech pořádek a jsou spíše racionálního zaměření. Na druhou stranu, i lidé emotivní mohou mít pruhované období. Není vůbec na škodu jednotlivé typy vzorů střídat, nebo je dokonce kombinovat. Každopádně pruhy jako takové člověka podporují v racionálním úsudku a jsou velmi vhodné ve chvíli, kdy potřebujete pracovat s čísly, plánovat dlouhodobé strategie, nebo jakkoli jinak počítat. Pokud jsou pruhy v kombinaci s modrou barvou, jedná se o ryze racionální celek, jenž o svém nositeli vypovídá jasnou převahu rozumu a logiky alespoň v danou chvíli.


Puntíky


Tento vzor o své nositelce (u mužů jsem je snad nikdy neviděla) vypovídá, že se jedná o emotivní ženu. Velikost puntíků pak přestavuje sílu emocí. Oblečení s drobným puntíkem, jako by o své nositelce šeptalo, že je citlivá a křehká duše, naproti tomu veliké puntíky (až kolečka) mluví o silné dynamice emocí. Není náhodou, že asi nejoblíbenějším vzorem těhotných žen jsou právě puntíky. V tomto období je žena extrémně jinová (tedy velmi ženská, emotivní a citlivá) a tak podvědomě podporuje toto rozpoložení výběrem puntíkového vzoru. Rovněž ženy, které si přejí stát se matkami, začnou nevědomě například z proužků přecházet na puntíky. Tento vzor je však také typický pro ženu, která je duší ještě dítětem a z jakéhokoli důvodu nedospěla. Další příklad jsou rovněž flamencové tanečnice. U Flamenca je totiž puntík víceméně nutností. Symbolizuje však spíše ženskost v její dynamice než v přílišné jemnosti. Také jsem si všimla, že ženy nosící puntíky, mají sklon k plačtivosti.


13 tajemství ženy bohyně. Ke stažení zde.


Kostky


Kostky jsou doménou spíše mužů, avšak nejsou výjimkou ani u žen. Zatímco muži raději nosí kostkované košile, ženy raději volí sukně. U kostky velmi záleží na provedení a materiálu, ale i tak si tohoto vzoru velmi všímám. Člověk, který má rád klasickou kostku (tedy v jednom barevném odstínu – např. hnědá, šedá nebo modrá) u sebe projevuje silnou dávku konzervativismu a rigidity. Pokud jsem někdy narazila na člověka, který si za každou cenu stál za svým a nechtěl uhnout ani o centimetr, bylo téměř pravidlem, že měl modrou kostkovanou košili. Pokud byla kostkovaná košile šedá, měl tento člověk (alespoň v daném okamžiku) problém spojit se se svými emocemi. Hnědá kostka svědčí o přízemnosti a opět o neústupnosti. Pokud nevíte, jak na takového člověka, rada zní jasně: dejte mu čas. Člověk s oblibou kostkových vzorů je totiž často nedůvěřivý a přesvědčený o své pravdě. Zcela jiná situace nastává u člověka, který má rád kostky barevné. Například slušivé světle oranžové, či zelené kostky. Takový člověk je naopak nadčasový a snaží se zaujmout originalitou. Pokud tato originalita vychází z nitra člověka, pak je to krásná pastva pro oči. Také velikost kostek je důležitá: čím menší kostky, tím rigidnější povaha. Čím větší kostky, tím víc přístupný člověk je. Takže i v tomto případě platí, že na velikosti záleží.


Geometrický vzor


Tento vzor není až tak typický, avšak když už ho zvolíte, pravděpodobně na sebe chcete upozornit vaší strukturovaností. Nekřičíte do světa: „Haló, všimněte si mě!!!“, ale říkáte: „Já vím, já znám.“ A křičet není nutné. Pokud geometrický vzor zvolíte, doporučuji nepřekombinovat. Sáhněte po vzoru, který v sobě má dvě barvy a nebije do očí. Na vaše okolí byste mohli působit až příliš ostře. Často volí geometrický vzor také lidé, kteří potřebují v určité situaci upozadit svou jemnost. Pokud si žena vezme na sebe šaty s geometrickým vzorem, dává tak velmi sofistikovanou formou najevo, že se umí vymezit, avšak jako žena. Pokud tedy jste žena a máte ráda geometrické vzory, noste je raději na šatech. K halenkám tohoto vzoru volte tedy spíše sukně, abyste nepůsobila příliš ostře.


Orientální vzor


U orientálního vzoru velmi záleží na typu látky, do které je vetkán. Pokud se orientální vzor objevuje na bavlněném materiálu a nositel jej má na sobě spíše v ethno kontextu, pak máte s největší pravděpodobností čest s člověkem, který má velmi blízko přírodnímu stylu života. Tito lidé mají zpravidla blízko k ekologii, baví je vegetariánství a veganství a obecně se moc neslučují s většinovým stylem života. Naproti tomu stojí orientální vzor na draných látkách jako je hedvábí nebo brokát. Ty o nositeli naopak říkají, že miluje kvalitní materiál a luxus. Pokud s takovým člověkem děláte byznys, buďte si jisti, že stejně jako má rád kvalitu na svém oblečení, bude ji očekávat i od vás. Bude mít rád honosnost a drahé věci, proto na něm nešetřete. Tento člověk však za kvalitu rád zaplatí.


Květovaný vzor


Stejně jako u puntíků, i květovaný vzor je doménou žen a právem patří k těm nejženštějším. Však co víc symbolizuje ženu než květina? Tento vzor mají rády ženy, které jsou citově a romanticky založené. Proto se okolí k ženám v květovaných šatech či sukni chová mnohem jemněji, než k těm v proužcích. Ženy v květinách o sobě říkají, že jejich síla je právě v ženskosti, a čím výraznější a větší vzor, tím důrazněji toto poselství sdělují. Tyto ženy nemají potřebu hnát se za výsledkem a výkonem, jako ženy v proužcích. Ostrost není jejich styl a často jim tento způsob vyjadřování připadá neženský, což je protiklad geometrického vzoru. Nemyslete si však, že květinová žena je slabá žena. Za jejich ženskostí skrývá velká síla. Jsou to ty nejlepší matky, ošetřovatelky, pečovatelky a také manželky. Pro květinové ženy je velmi důležité zázemí rodina a pohoda, která je u nich na prvním místě. Od těchto žen se chcete naučit péct, starat se o květiny, děti a dozvědět se, jak vypadá to nejryzejší ženství. I když tíhnete spíše k proužkům nebo geometrii. Tyto ženy otevřou vaše srdce a v jejich přítomnosti sami zjemníte.


Zvířecí vzory


U žen ukazují převahu živočišné a živelné energie, obzvlášť pokud se jedná o leopardí nebo hadí motivy. V tomto případě platí pravidlo: Méně je více. Pokud to se vzory přeženete, můžete působit lacině, i když na sobě budete mít kousky za desítky tisíc korun. Žena ve zvířecím vzoru o sobě říká, že umí být ostrá a nebojí se kousnout. Bohužel i tento vzor někdy slouží jako maska za nízké sebevědomí. Obecně mají tento vzor rády ženy, které vědí, co chtějí. Jsou typické svou dominancí (někdy až nadřazeností) a nebojí se seknout drápem toho, kdo jim stojí v cestě. Pokud máte před sebou ženu ve zvířecím vzoru, opravdu před vámi stojí šelma. Pokud je tato energie na vás příliš, nepokoušejte se ji zkrotit. S největší pravděpodobností se vám to stejně nepodaří.


Krajka


Krajku jsem zařadila spíše do vzorů, i když se jedná o druh látky. Opět se jedná o velmi ženský vzor a pokud je nošen v oblasti hrudníku, poukazuje na srdečnost své nositelky. Často bývá k vidění v kombinaci s květovaným vzorem a puntíkem. V tomto případě ještě více zdůrazňuje ženské parametry nositelky. Objevuje se i kombinaci s proužkem, i když je to méně častý jev. V takovém případě říká o nositelce, že je sice převážně logického zaměření, ale ženskost je její podstatnou součástí.


2. Boty mluví víc, než si myslíte


Pojďme pozvolna přejít k části oděvu, které je nejnížeji. Jedná se o boty. Ty o člověku prozradí také mnohé, aniž by musel promluvit. Možná namítnete, že si boty vybíráte ryze prakticky a jejich vzhled je pro vás až na druhém místě. Zde vás však zastavím. I praktičnost je zpráva, která se promítne do vzhledu obuvi, a tedy i do poselství, které nevědomě vysíláte. Z hlediska rozklíčování člověka je bota nejdůležitějším ukazatelem. Neměla by proto být slabší než zbytek outfitu. Bota je prostředníkem pro kontakt se zemí, kde země představuje realitu. Stojí tedy mezi námi a realitou.


Špičatá špička


Říká o svém nositeli či nositelce, že má tah na branku a libuje si v ostrých situacích. Stejně jako špička bot, i jeho nositel jde přímo k věci. Někdy jsou také špičky u bot odlepené od země. To a nositeli říká, že má hlavu plnou nápadů a ideálů. Naproti tomu uzemněné špičky poukazují na dotahovače a realisty.


Kulatá špička


Pokud máte spíše oblibu v kulatých botách, pak jste spíš emocionálněji založeni. Ve chvíli, kdy máte v oblibě například botky s mašličkami, květy nebo kamínky, dáváte najevo svou ženskost a citovost. Na druhou stranu, je-li na botě s kulatou špičkou a mašlí obsažen geometrický vzor, pak o sobě dáváte najevo, že i přes citovost máte rádi strukturu a řád.


Tenký podpatek


Čím výš a čím tenčí je podpatek, tím vyšší postavení nositelka symbolizuje. Zároveň je však tato žena často i odtržená od reality. Obecně tedy vysoké podpatky nosí ženy, které chtějí dát najevo své vysoké a dominantní postavení. Na příliš vysoké podpatky by si však měly dát pozor vysoké ženy. Pokud je žena až příliš vysoká, působí pro druhé jako hrozba a menší ženy se s ní necítí dobře. Vysoké ženy na podpatcích mají rovněž tendenci se více hrbit, protože jsou vyšší než okolí. Ve snaze přiblížit se k okolí dochází k nevzhlednému hrbení. Jste-li vysoká a chcete-li nosit podpatky, nemusíte se jim bránit. Jen mějte na paměti, abyste stála rovně.


Silný podpatek


Žena, která chce mít svůj život pod kontrolou, raději zvolí nižší (popřípadě silnější) podpatek. Ten jí pomáhá držet stabilitu. I její chůze vypadá o poznání jistěji. Silnější podpatky zároveň sluší i ženám, které mají silnější lýtka. Opticky totiž nohy prodlouží a budou vypadat ladně. Tento typ podpatku volí rovněž ženy praktického zaměření, které si nechtějí ničit nohy (nebo drahé boty).


Rovná podrážka


Zde platí, že čím tenčí podrážka, tím intenzivnější spojení se zemí (tedy s realitou). Pokud má nositel oblibu v lehkých botkách a při chůzi se houpe (skoro to vypadá, že se vznáší), pak se jedná o člověka který spíše potřebuje uzemnit. Podrážka je sice tenká, avšak kroky jsou lehoučké a země se téměř nedotýkají. Naopak hrubá podrážka a těžká chůze naznačují, že máte co do činění s člověkem, který umí být až neomalený (stejně jako jeho podrážka).


V každém případě mějte vždy na paměti, že záleží na celkovém kontextu, ve kterém vzory nebo obutí posuzujete. Začněte vždy tak, že se nejdříve zaměříte na složku, která vás na konkrétním člověku zaujala nejvíce. Ve většině případů se jedná právě o ten prvek který přesně vystihuje nositelovo jádro.


Přeji Vám mnoho štěstí při rozklíčovávání (ať už sebe či druhých) a těším se v posledním příspěvku ze série, tentokrát na téma ročních období a barevných preferencí.


Krásný den,

Vaše Hanka


A připojuji užitečné linky, které se vám mohou hodit:


Hana Adamíková, MBA

Koučka, lektorka a životní průvodkyně


Dlouhodobě se věnuje práci se ženami a jejich příběhy. Pět let studovala a pracovala v zahraničí, věnovala se práci s dětmi a dospívajícími. Má za sebou kariéru v médiích a marketingu u mezinárodních firem. Od roku 2012 se plně věnuje koučinku a osobnímu rozvoji. K jejím ústředním tématům patří návrat k ženskosti a ženskému principu, zdravá sebedůvěra, vytváření harmonických vztahů a práce s emocemi v náročných životních situacích. V současné době se věnuje převážně rodině a psaní. Je autorkou knihy "Staňte se magnetem na skutečné muže." Ve zbylém čase pořádá semináře, vytváří online programy, přednáší na konferencích a vede Poradnu Hany Adamíkové. Ráda vaří, zpívá, tančí a peče. Miluje ženské kruhy, rituály a vůni vykuřovadla Palo Santo. Její životní láska je manžel Pavel a jejich rodina.

333 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page