top of page
  • Obrázek autoraHana Adamíková

Když vášeň ve vztahu vyhasíná

Aktualizováno: 18. 6. 2020


Jste spolu mnoho let. Máte se rádi, možná máte i děti. Mnohým jste prošli, mnohé jste spolu prožili, překonali. Jenže dnes sedíte vedle sebe na gauči (to v tom lepším případě) a necítíte nic. Máte pocit, že vedle vás je dobrý kamarád. Všechna ta vášeň, ta jiskra, ten oheň, který mezi vámi byl na začátku, někam zmizel. Najednou není. Dá se s takovým stavem něco dělat? Dá se probudit vášeň a znovu vztah nastartovat? O tom dnes.


Nic není ztraceno


Věřím na dobré konce. Vždycky jsem to tak měla. A ve svém okolí vidím, že vztahové krize, vyhasnutí vášně a celková stagnace jsou témata, která dříve či později přijdou. Pozitivní je, že existují (ano, ony skutečně jsou) páry, jimž se podařilo podobnými situacemi projít. Ba co víc, podařilo se jim z průměrného vztahu (tedy on nekomunikuje a ona tiše soptí) vytvořit vztah, v němž se oba cítí svobodně, avšak vědomě si vybrali zůstat se svým partnerem či partnerkou. Vztahu si váží, pracují na něm a stala se z nich nerozlučná dvojice. Teď nemluvím o párech, které jsou spolu pár měsíců. Mám na mysli vztahy trvající de.set a více let. Těmto lidem září oči, kdykoli mluví o svém protějšku. Na dotaz, zda se jde zamilovat do jedné osoby několikrát, odpovídají, že ano. Takže naděje a šance opravdu je. Jen musí na vztahu pracovat oba: jak on, tak ona.


Pár slov pro ni


Milá ženo, možná máš pocit, že Ti Tvůj muž nerozumí. Často říkáš svým přítelkyním, že Tě přestal cítit. Ale dáváš mu něhu, dotyk a pocit potřebnosti, který snad každý muž potřebuje mít? Uděláš si na něj čas v tom všem shonu? Nasloucháš mu?


Mé klienty tvoří převážně ženy. Avšak emailovými dotazy mě zásobují hlavně muži. Chtějí znát ženský pohled na věc. Hlavně ale hledají rady ve vztahové oblasti, kterých je (podle jejich slov) pro muže málo. Muži, kteří mi píší, bývají zklamaní, cítí se být nedůležitou součástí rodiny a chybí jim dotyky. Také říkají, že si připadají jako kasička přinášející domů peníze. Děti dostávají všechnu péči a na ně čas a energie nebývá.


Tak se cítí muži, kteří by chtěli na vztahu pracovat, ale mají pocit, že jejich partnerky zajímá všechno ostatní, jen ne oni. Co s tím? Má první rada pro ženy zní: ZASTAVTE SE. Teď hned. Ano, vím, máte hodně práce. Musíte toho ještě tolik udělat. Jenže pokud se nezastavíte, nebudete schopná svého muže vnímat a už vůbec nebudete schopná ho cítit. Má druhá rada tedy je: POHLAĎTE HO. Často se o tom nemluví, ale muži mají srdce, které je potřeba naplnit láskou. Nepočítejte s tím, že když jste se vzali (nebo jste spolu dlouho, máte děti, hypotéku, atd.), že ho máte jistého. Proto je má třetí rada tato: OCEŇTE HO. Mnoho žen žije v domnění, že mají svého samečka ochočeného, tudíž se nemusí ve vztahu nijak zvlášť snažit. Berou ho jako samozřejmost a vůbec jim nedochází, že si muž vedle nich připadá nepotřebný. Jednoho krásného dne se může stát, že mu dojde trpělivost, zvedne se z gauče a řekne vám: „A dost! Takhle žít nemůžu.“ A pak ženy jen nevěřícně koukají.


Pár slov pro něj


Milý muži, opravdu si myslíš, že se žena s Tebou dokáže milovat na povel? Že ji stačí sáhnout tam dolů a bude chtít? Frustruje Tě, že Tě odmítá? Co děláš s nahromaděnou agresí? Zvlášť pokud ten zaručený ventil nefunguje, protože ona Tě odmítá?


Já vím, milí muži, nejste všichni takoví. Je mnoho z vás, kteří jste citliví a vnímaví. Avšak v každém muži je podle mého názoru kus bojovníka, což vysvětluje, proč jste v některých věcech jiní než my ženy. Chci vám prozradit tajemství. Pokud se s vámi vaše žena nechce milovat, zkuste se sám sebe zeptat, kolikrát jste se jí za den dotkl. My ženy totiž potřebujeme minimálně 7 nevinných dotyků (objetí, pohlazení), než se na vás dokážeme naladit.


Pokud je vaše žena vůči vám chladná, zkuste se jí zeptat, jí můžete pomoct. Je pravda, že mnoho žen si na sebe bere příliš úkolů. Mají totiž pocit, že jsou důležité. V seznamu priorit se pak bohužel dostanete na nižší příčky a přestanete se cítit šťastně. A ani ten sex není. Tato situace je pro vás velmi bolestivá a často dusíte frustraci v sobě. Muži obecně nejsou zvyklí mluvit o svých emocích. Proto se stává, že většina z vás (dříve či později) bouchne. Pak přijde to největší nedorozumění a potupa: jste označeni za hrubce a agresory, celou situaci si vyčítáte. Tak raději sklopíte uši a jdete si lehnout na gauč. Jak se cítí vaše srdce? Prázdně. Jenže vás nikdo nenaučil, jak se tedy máte zachovat.


Některé ženy (třeba je to právě ta vaše) potřebují silný impulz k tomu, aby pochopily, že situace je vážná. Jenže silný impulz pro vás muže v překladu znamená: zařvu jako lev. Avšak žena zareaguje mnohdy strachem, nebo se vám postaví. V tom případě však vznikne konflikt a boj. Pokud se tedy cítíte nešťastný, namísto křiku si ženu posaďte a řekněte jí zcela vážně, že takto šťastný nejste. Tento typ reakce mnoho žen vnímá a skutečně je zastaví. Vznikne tak otevřený prostor k rozhovoru.


Pár slov pro oba


Na počátku byla vášeň, touha, jiskřilo to mezi vámi. Jenže někam se to ztratilo. Oheň, který mezi vámi hořel, najednou jen slabě doutná. Čím to je? Dovolte mi malé přirovnání. Představte si, že jste zapálili velký stoh papíru. Plameny šlehají vysoko, oheň je velký, ale papír velmi rychle shoří. Takový je vztah založený čistě na vášni a euforii. Na druhou stranu oheň, který vznikl ze suchého chvojí, pečlivě nasekaných polínek přiměřené velikosti a z dobrého dřeva, bude hořet dlouho. Navíc nebude pálit, ale hřát. A když do něj v pravou chvíli přidáte pořádný kus dřeva, zahřeje vás během chladné noci až do rána. Takový je vztah založený na pevném základu. Důležité je však podotknout, že přikládat musí oba.


Váš vztah je jako zahrada


Pokud si přejete, aby váš vztah kvetl, je potřeba abyste se o něj starali. Jak se o vztah stará? Jako o zahradu. Zaléváte květiny, plejete plevel, sázíte, sklízíte, kypříte půdu. Ve vztahu to pak znamená, že se staráte jeden o druhého (jinými slovy děláte to, co dělá vašeho partnera šťastným), snažíte se zbavit vašich zlozvyků, pracujete na sobě, vzájemně si dáváte zpětnou vazbu, trávíte čas spolu, přijímáte druhého takového, jaký je a hlavně: JSTE SI BLÍZKO. Co to znamená? Objímáte se, smějete se spolu, dotýkáte se, milujete se. Že na tyto věci nemáte čas? Jenže právě fyzická blízkost je to, co k mezi dvěma lidmi vytváří teplo. Pokud si na sebe neuděláte čas, pak oheň mezi vámi jednoho dne zhasne. Přestali jste totiž přikládat do pomyslného plamene vašeho vtahu.


Začnete se tedy o svůj vztah starat. Mluvte spolu, buďte spolu (ne vedle sebe), smějte se spolu a dotýkejte se. Jedině tak se vrátí do vašeho vztahu vášeň a život.


Pokud si sami nevíte rady, tak:

Přeji vám, ať se plamen mezi vámi opět rozhoří.


S úctou,


Hanka


Hana Adamíková, MBA

Koučka, lektorka a životní průvodkyně


Dlouhodobě se věnuje práci se ženami a jejich příběhy. Pět let studovala a pracovala v zahraničí, věnovala se práci s dětmi a dospívajícími. Má za sebou kariéru v médiích a marketingu u mezinárodních firem. Od roku 2012 se plně věnuje koučinku a osobnímu rozvoji. K jejím ústředním tématům patří návrat k ženskosti a ženskému principu, zdravá sebedůvěra, vytváření harmonických vztahů a práce s emocemi v náročných životních situacích. V současné době se věnuje převážně rodině a psaní. Je autorkou knihy "Staňte se magnetem na skutečné muže." Ve zbylém čase pořádá semináře, vytváří online programy, přednáší na konferencích a vede Poradnu Hany Adamíkové. Ráda vaří, zpívá, tančí a peče. Miluje ženské kruhy, rituály a vůni vykuřovadla Palo Santo. Její životní láska je manžel Pavel a jejich rodina.

849 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page