top of page
  • Obrázek autoraHana Adamíková

Barvy a roční období

Aktualizováno: 18. 6. 2020


Napadlo vás někdy, že roční období souvisí s tím, jaké barvy zrovna nosíte? Zamysleli jste se někdy nad tím, proč se vám svěže zelený svetřík nechce nosit na podzim? Barevné preference totiž souvisí nejen s vaší osobností, ale také s ročním obdobím, ve kterém se na zrovna příroda nachází. S konceptem ročního období můžeme jít ještě dále. Úplně stejně, jako příroda během roku, se také v průběhu života dostáváme do fází, které lze přirovnat k ročním obdobím. Jak tedy vše se vším souvisí se dozvíte dnes.


Začněte se dívat kolem sebe


Chcete-li se zabývat konceptem barev během roku, stačí se začít dívat kolem sebe. Příroda vám napoví sama. Není nutné následovat módní trendy, ale pokud znáte sami sebe (a vaše barevné a stylové preference), zasadíte je jen do konkrétního ročního období. Co tím mám na mysli? Podle čínského pentagramu rozlišujeme pět ročních období: jaro, léto, pozdní léto, podzim a zimu. V každém z těchto ročních období se příroda mění a vy s ní. V zimě tedy máte zcela jiné preference než na jaře nebo v létě. V horkém červenci vás pravděpodobně nenapadne jít relaxovat do sauny, stejně jako v zimě asi nepůjdete nakupovat plavky. S barvami je to podobně: v sychravém podzimním dni sáhnete po tlumených odstínech spíše než po výrazných jasných barvách. Kreativitě se samozřejmě meze nekladou, avšak v průběhu podzimních a zimních měsíců lidé skutečně více tíhnou k tmavým barvám.


Barvy během roku


Abych vám ukázala, jak se mění barevné preference během roku, pomohu si slovanskými bohyněmi. Tento skvělý koncept jsem se naučila na výcviku kněžek. Slovanské bohyně jsou totiž rozděleny podle ročních období, kdy každou symbolizuje nějaká barva. Tato barva je odrazem toho, co se děje v přírodě. Proto si s barvami během roku pomůžeme právě bohyněmi:


Vesna – Začíná vládnout na jarní rovnodennost tedy v období kolem Velikonoc. Symbolizují ji barvy probouzející se přírody. Vesna je paní ohně, i tyto barvy vyjadřují její esenci. Mezi barvy probouzející se přírody patří zejména zelená a z ohnivých barev kralují oranžová, žlutá a červená. Toto období je nejdynamičtější v roce a celkově převládají jasné a zářivé odstíny barev. Už chápete, proč máte na jaře chuť nosit barvy a chcete odložit tmavé kabáty?


Lada – Její čas přichází 1. května. Jak si možná pamatujete ze školy, Lada je bohyní lásky a patronkou manželství a partnerství. Je také symbolem ženského rozkvětu a vášně. Ladin čas přichází společně s časem rozkvetlých stromů, patří k jejím barvám zejména růžová a květovaný vzor vůbec. Lada však není jen o zamilovanosti, ale také o vášni. Barvou vášně je barva červená. V tomto ročním období se také výrazně otepluje a ženy začínají nosit krátké sukně, které jsou nezřídka právě v červené barvě.


13 tajemství ženy bohyně. ZDARMA ke stažení zde.

Rusalka – V den letního slunovratu střídá Ladu Rusalka (nebo také Kupala či Litha). Všechny tyto bohyně vystihuje živel vody. Voda je v našem těle úzce spojena s emocemi. Tento čas je tedy skutečně nejlepší strávit v létě u vody, odpočívat a nechat vodu, aby omyla nepotřebné emoce. Asi vás nepřekvapí, že barvou tohoto období je modrá a tyrkysová ve všech možných odstínech.


Živa – V období Dožínek nastává i čas bohyně Živy. Její barva je zlatá, jako zlatá pole obilí, či teplá žlutá. Připomíná tak hřejivé letní slunce nebo květy slunečnice. Bohyně Živa je spojena s první úrodou, tedy dobou, kdy se sklízí obilí. Teplé odstíny však neplní jen naše šatníky, ale také naše domovy: dozrávají broskve, meruňky, dýně a také první jablka. Podle čínského pentagramu je právě období bohyně Živy považováno za páté roční období – tedy pozdní léto.


Mokoš – Tato bohyně se ujímá vlády na podzimní rovnodennost. Dny se neúprosně zkracují, pole se zaorávají a příroda začíná tmavnout. Mokoš je úzce spojena s živlem země a její barva je hnědá, nebo také bordó (podle červeného vína). V tomto období dochází k druhé sklizni: konají se vinobraní, sklízí se jablka, ořechy a vytváří se zásoby na zimu. Je tedy čas poděkovat matce Zemi za úrodu a připravit se na zimu, která se pomalu blíží.


Morana – V období Dušiček přichází Morana – bohyně čarodějnice. Typickou barvou je černá a tmavě fialová. Morana je ta, která bere vše, co je v přírodě nepotřebné. Je tedy spojena se smrtí a je bohyní smrti. Právě v listopadu se mnoho lidí začíná halit do černé barvy. Nemusí to být nutně spojeno se smrtí. S Moranou totiž začíná temná část roku, kdy jsou noci nejdelší. Lidé tak mají čas ponořit se do sebe. Hluboké temné odstíny toto ponoření ještě více podporují.


Meluzína – Na zimní slunovrat střídá Moranu bohyně Meluzína. Ta je spojena s živlem vzduchu a také s uctíváním předků. Běžně v tomto období pokrýval přírodu sníh a na polích foukal ledový vítr. Barvami tohoto období jsou tedy šedivá a bílá. Zimní čas je také dobou, kdy je ideální načerpat energii. Lidé by neměli moc pracovat, ale měli by dobře jíst a chodit brzy spát.


Zora – Na Hromnice lidé v dřívějších dobách začali vidět jiskru naděje, že zima brzy přejde a zase bude jaro. Rodila se jehňata, která byla symbolem toho, že zimu přežijí. Barvou Zory (nebo také Jitřenky či Jasněnky) je rovněž bílá, ale také zlatá. V tomto období je tedy dobré obklopit se třpytivými předměty, jako symbol toho, že se podaří vše, co jste si na Nový rok přáli.


Záměrně jsem se vyhnula období Vánoc, protože do konceptu slovanských bohyní nepatří. Jak ale sami víte, pro vánoční čas jsou typické barvy červená, zelená a zlatá.


Roční období v nás

Stejně jako bohyně popisují roční období, dají se použít i ve výkladu životního cyklu. Barvy zůstávají stejné, avšak zde jsou důležité spíš vlastnosti jednotlivých bohyní. Začneme od nejmladší:


Zora – Je bohyně dívka. Pro toto období je důležitý rituál menarché – tedy uctění první menstruace.


Vesna – Mladá žena, kterou symbolizuje odvaha a houževnatost. Toto období je nejdynamičtější v životě ženy. Právě v této chvíli je žena plná ambicí, dravosti a někdy i rebelie.


Lada – V tomto období se probouzí žena milenka. Sexualita začíná rozkvétat, stejně jako ženina krása. Milenka může být vášnivá, smyslná, ale také něžná a romantická. V tuto chvíli by měla žena objevovat a zkoumat svou sexualitu.


Rusalka – Je spojena s emocemi a jejich prožíváním. Ženy jsou od přírody emotivní bytosti, avšak mnohdy se nechají emocemi pohlcovat. A právě s touto bohyní přichází čas si emoce zpracovat.


Živa – Bohyně matka. Lépe řečeno matka malých dětí. Vyzařuje mateřskost a lásku. Říká se, že v tomto období je žena nejkrásnější. Aby také ne, mnoho žen vnímá mateřství jako naplnění ženství.


Mokoš – Také se jedná o bohyni matku, avšak je to matka odrostlých dětí. Žena v této životní fázi je plná zkušeností a vzhledem k tomu, že ji děti tolik nepotřebují, může se začít seberealizovat. Charakteristická je pro ni vyzrálost a moudrost.


Morana – V období kolem menopauzy je žena spojována s archetypem bohyně Morany. Je rázná, úderná, jde k jádru věci a s ničím se nepáře. Pro mnoho lidí se může zdát krutá. Avšak není to tak. Ona jen říká věci narovinu, bez obalu, a tak, jak jsou. Stejně jako Moranu, i ženu v této fázi, je třeba umět ustát.


Meluzína – Její vlasy jsou stříbrné, tvář má nejednu hlubokou vrásku a její oči jsou plné životních zkušeností a moudrosti. Taková je žena ve fázi bohyně Meluzíny. Je to vědma a moudrá stará žena. Od této ženy by se měly učit mladé ženy a čerpat z jejích životních zkušeností.


Jděte s přírodou; ne proti ní


Lidé mají mnohdy tendence jít hlavou proti zdi. Tedy proti přírodě. Dnešní článek byl sice zaměřen na roční období a barvy, avšak jeho podstata je mnohem hlubší. Barvy jsou totiž jen vnějším projevem procesu, který se děje nejen v přírodě, ale také v nás. Zkuste tedy namísto trendů sledovat, kam vás přirozeně vede intuice. Naslouchejte svému vnitřnímu hlasu, i když si „jen“ volíte, co si vezmete na sebe. Ve chvíli, kdy budete v souladu s přírodními cykly (ať už v rámci ročních období, nebo životních cyklů), budete daleko více v souladu sami se sebou.


Dnešní článek neberte jako dogma, které musíte dodržovat. Spíš jej vezměte jako inspiraci a rozšíření obzorů. Nezapomínejte na svou osobitost, avšak zkuste zkoumat, jestli se vaše barevné preference v průběhu roku mění, nebo ne.


Přeji krásné zkoumání a těším se na vás příště.


Vaše Hanka


Hana Adamíková, MBA

Koučka, lektorka a životní průvodkyně


Dlouhodobě se věnuje práci se ženami a jejich příběhy. Pět let studovala a pracovala v zahraničí, věnovala se práci s dětmi a dospívajícími. Má za sebou kariéru v médiích a marketingu u mezinárodních firem. Od roku 2012 se plně věnuje koučinku a osobnímu rozvoji. K jejím ústředním tématům patří návrat k ženskosti a ženskému principu, zdravá sebedůvěra, vytváření harmonických vztahů a práce s emocemi v náročných životních situacích. V současné době se věnuje převážně rodině a psaní. Je autorkou knihy "Staňte se magnetem na skutečné muže." Ve zbylém čase pořádá semináře, vytváří online programy, přednáší na konferencích a vede Poradnu Hany Adamíkové. Ráda vaří, zpívá, tančí a peče. Miluje ženské kruhy, rituály a vůni vykuřovadla Palo Santo. Její životní láska je manžel Pavel a jejich rodina.


861 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page